آمازون اخیراً یک منطقه جدید در امارات متحده عربی را معرفی کرد که دومین منطقه آن در خاورمیانه است. مایکروسافت نیز به تازگی اولین منطقه دیتاسنتر جهانی خود را در قطر افتتاح کرده است، جایی که گوگل قصد دارد منطقه جدیدی را نیز باز کند.

نام رسمی منطقه جدید AWS خاورمیانه (UAE) و نام API me-central-1 است. راه اندازی زیرساخت جهانی AWS را به 87 منطقه در دسترس در 27 منطقه افزایش می دهد. AWS در سال 2019 منطقه‌ای را در بحرین افتتاح کرد و از آن زمان تاکنون حضور خود را در خاورمیانه گسترش داده است و انتظار می‌رود در نیمه اول سال 2023 منطقه‌ای در اسرائیل ایجاد شود. Marcia Villalba، توسعه‌دهنده ارشد در AWS، می‌نویسد:

علاوه بر دو منطقه – بحرین و امارات – خاورمیانه دارای دو مکان AWS Direct Connect است که به مشتریان این امکان را می دهد تا اتصال خصوصی بین AWS و مراکز داده و دفاتر خود و همچنین دو مکان Amazon CloudFront edge ، یکی در دبی و دیگری در فجیره برقرار کنند.  منطقه امارات همچنین اتصالات کم تاخیر را به سایر مناطق AWS در منطقه ارائه می دهد.

برنامه های در حال اجرا در مناطق جدید جدید می توانند از زیر مجموعه ای از نمونه های EC2 (C5، C5d، C6g، M5، M5d، M6g، M6gd، R5، R5d، R6g، I3، I3en، T3، و T4g) با آخرین نسل m6i اینتل استفاده کنند. و c7g Graviton خطاهای قابل توجه و اکثر خدمات مدیریت شده AWS. کوری کویین، اقتصاددان ارشد ابر در گروه داک بیل، برخی از مسائل مربوط به منطقه جدید را برجسته می کند:

من نمی توانم LastTweetinAWS.com را در منطقه جدید امارات متحده عربی مستقر کنم زیرا علیرغم اینکه درخشان و جدید است هنوز از v2 API Gateways پشتیبانی نمی کند. همچنین از توابع Lambda مبتنی بر Graviton  بدون Ubuntu، macOS، RedHat یا SUSE پشتیبانی نمی کند (…). به AWS برای راه اندازی نیمی از یک منطقه تبریک می گویم. حتی آمازون لینوکس 2 AMI به جای 5.10 روی هسته 4.14 است . چرا قبل از اینکه قفسه های فروشگاه را پر کنید، درها را باز می کنید؟

AWS تنها ارائه دهنده ابری نیست که مراکز داده خود را در خاورمیانه گسترش می دهد. مایکروسافت با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات قطر از راه اندازی منطقه دیتاسنتر جدید خود در قطر خبر داد. مایکروسافت اولین ارائه‌دهنده خدمات ابر بزرگی است که در قطر افتتاح می‌شود و از خدمات Microsoft Azure و Microsoft 365 پشتیبانی می‌کند. منطقه جدید که با سه منطقه در دسترس است، در دوحه مستقر است و در دسترس همه مشتریان و شرکا است.

لانا خلف، مدیر خدمات کشور ها در مایکروسافت، با بیش از 70 درصد استارت‌آپ‌های کشور در مرکز بنیانگذاران مایکروسافت، توضیح می‌دهد:

این مرکز داده دارای بیشترین تعداد سرویس ابری از تاریخ مایکروسافت است. این به شرکت‌های صنایع بزرگ کمک می‌کند تا تحول دیجیتال خود را تسریع کنند و از قطر به جهان نوآوری کنند (…) مرکز داده به چشم‌انداز ملی قطر 2030 کمک خواهد کرد (…)

Google Cloud این روند را تأیید می کند و انتظار دارد به زودی منطقه ای در دوحه و منطقه ای در تل آویو باز شود.