گوگل نسخه ای از Cross device SDK جدید خود برای اندروید ( مخصوص توسعه دهندگان ) را به نمایش گذاشته است که هدف آن کمک به توسعه‌دهندگان برای ایجاد تجربه‌های متقابل با استفاده از APIهای سطح بالا و بصری است.
این SDK پیچیدگی‌های مربوط به کار با پروتکل‌های کشف، احراز هویت و اتصال را از بین می‌برد و به شما امکان می‌دهد بر روی آنچه که بیشترین اهمیت را دارد تمرکز کنید – ایجاد تجربیات کاربر لذت‌بخش و اتصال این تجربیات در انواع فاکتورهای فرم و پلتفرم‌ها.
یافتن دستگاه با استفاده از احراز هویت ایمن و رمزگذاری end-to-end برای اشتراک‌گذاری داده‌های دوطرفه، یافتن دستگاه‌های نزدیک و مشارکت در ارتباطات peer-to-peer را ممکن می‌سازد. یک دستگاه کنترل کننده همچنین می‌تواند همان برنامه را روی یک دستگاه هدف راه‌اندازی کند، که کلید انتقال کار است، جایی که شما یک کار را روی یک دستگاه شروع می‌کنید و آن را روی دستگاه دیگری ادامه می‌دهید. به گفته گوگل، از قابلیت‌های جدید می‌توان برای ایجاد بازی‌های چندنفره، انجام وظایف بهره‌وری در دستگاه‌های مختلف، یا فعال کردن تجربه گروهی مانند سفارش گروهی غذا استفاده کرد.
Cross device SDK جدید یک API سطح بالاتر را در بالای تعدادی از APIهای سطح پایین‌تر متمایز، از جمله بلوتوث، وای‌فای و باند Ultra-wide ارائه می‌کند. برای آسان‌تر و شفاف‌تر کردن کارها هم برای توسعه‌دهندگان و هم برای کاربران، برنامه‌هایی که از Cross device SDK استفاده می‌کنند، نیازی به درخواست مجوز برای استفاده از سرویس‌های اساسی ندارند. در عوض، کاربر هنگام فعال کردن یک برنامه برای برقراری ارتباط با دستگاه‌های خاص، استفاده از آن را مجاز می‌کند.
قطعه کد زیر نشان می دهد که چگونه می توانید یک جلسه کشف دستگاه را بر اساس گفتگوی استاندارد ارائه شده توسط سیستم عامل شروع کنید و یک فعالیت را در دستگاه مورد نظر راه اندازی کنید:

//-- callback called when the user has completed their device selection
handleDevices = { participants -> participants.forEach {
   // Use participant info
 }
}

val discoveryClient = Discovery.create(this)
devicePickerLauncher = discoveryClient.registerForResult(this, handleDevices)
  
devicePickerLauncher.launchDevicePicker(
 listOfTargetDeviceFilters(),
 startComponentRequest {
  action = "com.example.crossdevice.MAIN"
  reason = "I want to say hello to you"
 },
)

در دستگاه دریافت کننده، شما دو روش onCreate و onNewIntent را لغو می‌کنید تا در صورت پذیرش درخواست توسط کاربر، ایجاد فعالیت انجام شود. به عنوان مثال، می توانید یک اتصال امن برای تبادل داده بین دستگاه ها ایجاد کنید.

Sessions API از هر دو APIهای اکتشافی و اتصال ایمن استفاده می کند تا مفهوم سطح بالاتری از یک جلسه (session) را ارائه دهد که می تواند در یک دستگاه مبدأ ایجاد شود و با دستگاه دیگری که قادر به مدیریت آن است انتقال یا به اشتراک بگذارد.

برای آسان‌تر کردن استفاده از SDK جدید برای توسعه‌دهندگان، Google یک برنامه «سنگ، کاغذ، قیچی»  ایجاد کرده است که استفاده از کشف دستگاه، اتصالات امن و انتقال و اشتراک‌گذاری جلسه (session)  را نشان می‌دهد. نقطه شروع خوب دیگر برای توسعه دهندگان علاقه مند، جلسه توسعه چند دستگاه Google I/O ‘22 است.