Jan Jaap Cannegieter می‌گوید برای برنامه‌های کم‌کد چیزهای فنی وجود دارد که مجبور نیستید آن‌ها را آزمایش کنید، مانند ادغام با پایگاه داده و سینتکس یک صفحه. اما همچنان باید از نظر عملکردی تست را انجام دهید تا بررسی کنید که آیا برنامه درستی را می سازید یا خیر. تست end  to end و تست غیرعملکردی می تواند برای برنامه های کم کد بسیار مهم باشد.

Cannegieter در مورد آزمایش low code در QA&TEST Embedded 2022 صحبت خواهد کرد. این کنفرانس از 19 تا 21 اکتبر در بیلبائو، اسپانیا برگزار خواهد شد.

همانطور که Cannegieter توضیح می دهد، تست می تواند به مقابله با خطرات در توسعه کد کم (low-code) کمک کند:

با کد پایین، ما هنوز خطرات مربوط به اشتباهات انسانی و قوانین پیچیده تجاری را داریم. اما یک خطر اضافی وجود دارد زیرا پلتفرم های با کد پایین به طرز گمراه کننده ای ساده به نظر می رسند. به نظر می رسد که همه می توانند سیستم بسازند. و در برخی مواقع این درست است! اما زمانی که قوانین کسب و کار پیچیده هستند، پایگاه داده بزرگ و پیچیده است و گردش مشتری چندین عملکرد مرتبط را می خواهد، نقص ها به راحتی نمایان می شوند.

به گفته Cannegieter، بررسی‌های فنی و آزمایش‌های قوانین تجاری و مدیریت پایگاه داده می‌تواند به مقابله با خطرات توسعه کد کم کمک کند. این به تیم بستگی دارد که از پلتفرم به روش صحیح استفاده کند و عملکرد مناسب را انجام دهد و به سطح مطلوبی از عملکرد و امنیت برسد.

در ادامه مصاحبه Jan Jaap Cannegieter در مورد آزمایش برنامه های کم را مشاهده می‌کنید.

سوال: تفاوت های اصلی بین “کد بالا” و “کد پایین” چیست؟

Jan Jaap Cannegieter: کد بالا (high code) همانگونه که ما می شناسیم کد برنامه است، جایی که توسعه دهندگان با استفاده از یک نحوه خاص کد را تایپ می کنند. مانند سی شارپ یا جاوا. این کار بسیار پر زحمت و مستعد خطا است. علاوه بر این، توسعه دهندگان آموزش دیده و با تجربه کافی در دسترس نیستند.

در یک پلتفرم با کد کم (low code)، شما یک برنامه را با استفاده از یک رابط کاربری می‌سازید. به عنوان مثال، ساخت صفحه نمایش با کشیدن و رها کردن آیتم ها و ساخت منطق با استفاده از جریان های فرآیند. این ساده به نظر می رسد اما می تواند بسیار پیچیده و مستعد خطا باشد.

ما چهار نسل از برنامه های کم کد را دیده ایم. اول، برنامه های کوچک، ساده و مستقل وجود داشت. سپس ما برنامه های کوچکی در  SAP، Oracle Fusion یا Microsoft Dynamics داریم. نسل سوم اپلیکیشن‌های بسیار مهم برای کسب‌وکار اما هنوز کوچک بودند که علاوه بر سیستم ERP، قابلیت‌های بیشتری را ارائه می‌کردند. اکنون ما در حال ساختن سیستم های هسته ای بزرگ، پیچیده و حیاتی برای کسب و کار هستیم که باید قابل اعتماد، ایمن و سازگار باشند. سطح تست با هر نسل افزایش می‌یابد و در نسل چهارم می‌بینیم که تست فقط کمی با آزمایش برنامه‌های کد بالا متفاوت است.

سوال: در مورد فروشندگان پلتفرم های کم کد، چه نوع آزمایشی انجام می دهند؟

Cannegieter: این در هر فروشنده متفاوت است. برای فروشندگان پلت فرم بزرگ و شناخته شده، پلتفرم ها به خوبی کار می کنند. برخی از فروشندگان بلاک های ساخت استاندارد را نیز در دسترس دارند. این بلاک ها نیز به خوبی کار می کنند. اما وقتی از بلاک های ساخت ساخته شده توسط دیگران استفاده می کنید، هرگز نمی دانید کیفیت آن چیست. امروزه با بسیاری از پلتفرم های کم کد، پلتفرم هایی نیز وجود دارند که به خوبی آزمایش نشده اند.

سوال: هنگام آزمایش برنامه های کم کد از چه چیزی می توانیم صرف نظر کنیم؟

ICannegieter: وقتی از یک پلتفرم معروف و پرکاربرد استفاده می کنید، می توان از عملکرد فنی پلتفرم، ادغام در پلتفرم و عملکرد استاندارد پلتفرم صرف نظر کرد.

اگر یک فیلد تاریخ را انتخاب کنید و آن را روی صفحه رها کنید، در حال برقراری اتصال به یک فیلد پایگاه داده هستید. لازم نیست ادغام با پایگاه داده را آزمایش کنید، اما اگر تاریخ وارد شده در فیلد به درستی در راستای بیزینس استفاده شود، مطمئناً آزمایش خواهید کرد.

اگر می خواهید خطرات را هنگام تولید محدود کنید، آزمایش مهم است. به خصوص هنگامی که برنامه برای کاربران حیاتی است، باید آن را به روشی حرفه ای آزمایش کنید، یا زمانی که برنامه از نظر فنی پیچیده است. تست هنوز بخش مهمی از توسعه سیستم است، فرقی نمی‌کند از کد بالا یا پایین استفاده کنید.

اگر فقط با استفاده از عملکرد استاندارد پلتفرم، فقط با استفاده از بلاک‌های ساخت استاندارد، برنامه‌های کاربردی ساده می‌سازید، از کد بالا استفاده نکنید، و وقتی راه‌حلی در دسترس است، می‌توانید کمتر تست کنید یا با آزمایش‌کنندگان غیرحرفه‌ای، مانند افراد کاربران آموزش ‌ندیده، آزمایش کنید.